Isıran bir güzelliğin portresi

Sülük portre

"Dişlek" yazmak istedim ama sülüğün dişleri yok (kelimenin genel anlamıyla). Sivrisinekler ve benzeri canlılarda olduğu gibi, sülük ısırığı da bir ısırık değil, bir deliktir.

Mercedes şirketinin işaretine benzer şekilde, ağzında üçgen şeklinde düzenlenmiş ince iğneler var.

Bu iğnelerden çok sayıda var ve bir köpekbalığı gibi birkaç sıra halinde bulunuyorlar. Ancak korkmamalısınız: cildi yüzeysel olarak deliyorlar ve hemen anestezi enjekte ediliyor. Tıbbi sülük, açlığın derecesine bakılmaksızın, yapışacak bir yer seçmede çok titiz davranır. Yabancı kokusu olmayan cilde çekilir.

Kanda en zengin olan en sıcak bölgeyi seçer ve kan damarlarına ve iç organlara etki ettiği biyolojik olarak aktif noktaları tespit eder - bir kişinin iç organları.

Doydukça, ağırlığının 3-5 katı (ve genellikle 1-3 g) içerdiğinden ve aynı zamanda şifalı tükürüğü kan dolaşımına enjekte ettiğinden,  boyutu gözle görülür şekilde artar. Sonuç olarak kan dolaşımı boşaltılır, kan kısmen yenilenir ve insan vücudunun savunması artar. Sülüğün tükürüğünden elde edilen aktif maddeler, kanın taşıma özelliklerini harekete geçiren sülük sırrında bulunan enzimler tarafından kolaylaştırılan dokulara hızla nüfuz eder. Sülüklerin çıkarılmasından 20 dakika sonra, salgılanmasının bileşenleri bulunduğu delikten kaybolur . Vücut boyunca kan akışı tarafından taşınırlar. İlginçtir ki, sülük, ısırık bölgesini kan pıhtılaşmasını önleyen maddelerle tedavi eder, bu nedenle olduğu gibi, kan damarının bir uzantısı haline gelir ve hatta deriden düştükten sonra bile.

Türkiyede 6  çeşit sülük bulunmaktadı bunun 4 tıbbi uygulamada kullanılır - tıbbi bira. Daha doğrusu, iki alt türü: farmasötik (Hirudinaofficinalis) ve tıbbi (Hirudinamedicinalis).

Sülük tükürüğü bir tür biyolojik kokteyldir. Ve bu küçük hayvanın vücudu, karmaşık bir biyokimyasal laboratuvarı, doğal bir eczaneyi andırıyor.

Tıbbi sülük, evrimi yüz milyon yıldan daha uzun bir geçmişe dayanan eşsiz bir canlı organizmadır. Biyolojik bir tür olarak sülük, dinozorlardan ve mamutlardan kurtuldu, neredeyse hiç değişmeden iklim değişikliklerine uyum sağlamayı başardı. Hz,Allah  sülüklere mükemmel bir iştah ve altı ay boyunca bir kez alınan yiyecekleri ve sıvı ve çabuk bozulan kanı sindirme yeteneği bahşetmiştir. Ve böyle bir diyetle, kanın pıhtılaşmasını önleyebilecek şeyler gereklidir - doğal antikagülanlar ve antiseptikler.