Çeşitli yöntemler

Bugün, sülükler hem terapötik hem de estetik tıpta kozmetik ve plastik cerrahide kullanılmaktadır. Hirudoterapi, abdominoplasti ameliyatları, meme küçültme ve sıkılaştırma, liposuction, flebektomi (varisli damarların alınması) hazırlıklarında önerilir.

Ameliyat öncesi hirudoterapi, sigara içen hastaların (kural olarak damarları daralır ve kan dolaşımı yavaşlar) yanı sıra aşırı kilolu veya tromboflebite eğilimi olan kardiyovasküler hastalıkları olan kişiler tarafından gereklidir.

Doktor sülükleri estetik bir ameliyata hazırlık olarak özellikle yüz bölgesinde kullanarak ameliyat sırasında çıkarılacak veya fark edilmeyecek cilt bölgesine yerleştirmeye çalışır. Bunu başarmanın en kolay yolu karın germe ameliyatıdır. Bu izler neredeyse hiç fark edilmese de - sadece 1-2 mm, ama yine de yüzdeyse ...

Postoperatif dönemde sülükler, hematom ve ödemden hızla kurtulmaya yardımcı olur. Örneğin sülüklerin "katılımıyla" hematom 3-5 gün içinde kaybolur ve onlar olmadan iki haftaya kadar devam ederler. Postoperatif dönemde, sülükler genel durumu iyileştirmeye, kan basıncını normalleştirmeye, iltihabı azaltmaya yardımcı olur ve bu da ağrıyı azaltır.

Bununla birlikte, herkes sülüklerle tedaviyi kabul etmiyor - çoğu için bu yöntem aşırı derecede egzotik. Bu tür insanlar için, tıbbi sülükler tarafından üretilen biyolojik olarak aktif maddelere dayalı olarak ilaçlar ve kozmetikler sürekli olarak oluşturulmakta ve geliştirilmektedir. Bu, sülüklerin nispeten yeni bir uygulama alanıdır - hirudocosmetics.