Meram'da Hacamat Sülük Yapan Yerler

Meram'da Hacamat Sülük Yapan Yerler

AYAK AĞRILARI

Vücudumuzun herhangi bir bölgesinde ağrı duyduğumuzda, bunun bir şeylerin yanlış gittiğine dair bir tür alarm olduğunu biliriz. Çoğu kez ağrının neden kaynaklandığına dair bir fikrimiz vardır aslında. Başımız uykusuzluk yüzünden ağrıyordur ya da yeni evi taşırken zorlanan belimiz akşama tutuluverir. Ayak ağrısı ise bizi en çok etkileyen ağrılardan biridir. Vücudumuzu gün boyu oradan oraya taşıyan ve dengede durmamıza yardımcı olan ayakla­rımızda sorun olduğunda, işlerimiz de aksamaya başlar.

Ayak ağrısı yürümeyi ve ayakta durmayı zorlaştırdığından gün içinde, çalışırken veya gündelik işlerimizi halletmek istediğimizde zorluk çekebiliriz. Yorgunluktan, çok yürümek­ten, uzun süre ayakta durmaktan dolayı ayak ağrısı oluşabilir. Bununla birlikte ayak ağrısı­nın başka nedenleri de olabilir. Bu ağrıyı geçirmek için ilk iş olarak elbette ağrının kaynağını bilmek gerekir. Bazen ayak ağrısının tedavisi doğru bir ayakkabı seçmek bile olabilir.

BAŞLICA AYAK AĞRISI NEDENLERİ Nasır

Cildimizde bir bölge uzun süreli olarak bir baskı veya sürtünmeyle karşı karşıya kaldı­ğında kendini korumaya alır. Bu bölge savunma amaçlı olarak sertleşir ve bu kalın, sertleş­miş tabakaya nasır adı verilir. Nasır genellikle ayaklarda, topuklarda, ellerde ve parmaklarda görülür. Çünkü bu bölgeler hareket halindeyken en çok etki altında kalan yerlerdir. Ayrıca bunyon, yani 'ayak başparmak çıkıntısı' olan kişilerde de, sürekli ayakkabıya sürten bunyon üzerinde nasır oluşur.

Başta da söylediğimiz gibi nasırlar aşınmalara karşı cildi korumak içindir ancak nasır üzerine baskı olursa, ağrı yapar. Örneğin vuran bir ayakkabı ya da nasırı bastıran bir ayak­kabı, ayakta ağrıya neden olur. Ayağı sıkmayan ayakkabılar ağrıyı önleyecektir. Nasırın geç­mesi içinse nasıra yol açan sürtünme ya da baskı nedeninin ortadan kaldırılması gerekir.

Tendon, Bağ ya da Kemik Zedelenmesi

Asil tendon hasarı (Asil tendiniti), bursit, topuk dikeni ve stres kırıkları en sık görülen ayak ağrısı nedenleridir. Yanlış yapılan egzersizler, yüksek darbe sporları (basketbol, tenis, bale vb), fazla kilolar ve kötü ayakkabı seçimi bu sorunlara yol açar. Asil tendiniti, bursit ve topuk dikeni, hepsi de iltihabi hastal