Dünyanın Sülüğe İlgisi

Dünya sülük ihracatının çok önemli bir ülkesi Türkiye’dir, ancak tıp fakültelerinde doğal tıp dersleri bulunmaması nedeniyle maalesef bu mucizevi tedavi henüz ülkemiz hekimlerinin gündeminde yer almamaktadır.
Almanya’da 1000’i aşkın alternatif tedavi merkezi bulunmaktadır, bunların birçoğu sülükle tedavi yapmaktadır. Belçika, Fransa, Finlandiya, Hollanda, Rusya, Kanada, Amerika ve daha pek çok ülkede de sadece insanların değil aynı zamanda veteriner hekimliğin de ilgi alanı içindedir.

Sülükle tedavi Osmanlı döneminde de önemli bir tedavi şekli olarak kayıtlarda bulunmaktadır.

DÜNYA SÜLÜK ÜRETİMİNİN ÜÇTE BİRİ TÜRKİYE'DE

Sülük ihracatçıları sülüklerin ilaç yapımında kullanıldığını söylüyor. Sülükler bugün ilaç ve kozmetik sektörü için önemli bir hammaddedir. Kalp ve kolesterol ilaçlarının, birçok kremin içinde bulunan hammadde sülükten elde ediliyor.
Avrupa’da sülük yok denecek kadar az. Küresel ısınmadan dolayı dünyadaki sülük sayısında azalma oldu. Türkiye, sülüğün en çok bulunduğu ülkeler arasında.
Dünyada yıllık 18 ton sülük satışı var. Bunun 6 tonu Türkiye’den sağlanıyor. Başta ABD, İsrail, Almanya ve Macaristan olmak üzere dünyanın birçok ülkesine sülük ihracatı yapıyoruz.

AVRUPA SÜLÜKLE TEDAVİYİ KULLANIYOR

Latince’de sülükle tedavi anlamına gelen Hiroduterapi MÖ 15. yüzyılda Babil yazılı kayıtlarına kadar uzanan çok eski bir tedavi aracı.
Ünlü hekimlerden Nikandros ve İbn-i Sina da sülüğü bir tedavi aracı olarak kullanmış. Tıbbi sülükler günümüzde de başta Almanya olmak üzere Fransa, İngiltere, Avusturya, İsviçre, ABD, Rusya, Hindistan ve Uzakdoğu’daki çok sayıda klinik ve merkezde hekim ve terapistler tarafından kullanılıyor.

Amerika Gıda ve İlaç Dairesi (FDA), 2004 yılında sülüğü bilimsel bir tedavi yöntemi olarak kabul etmiştir.


Alt Kategoriler